Pulmafotograaf Egon Ligi

G15 kompaktkaamerat veel mullikilest väljavõtmata on tunda kui konkreetse raskusega kaamera eelmainitu on. Tärkab tunne, et sisugi on asjalik ja praktiline. Tugev plastmaterjal, millest kere tehtud on näppudele meeldiv. Kindel tunne on kaamerat käes hoida. Hea kontaktitunne tekib tänu mattjale pinnale ning parema käe põidla alla jäävale kummist alale, millel kõrvale nagu kirsiks tordil on mugavalt asetatud filmimise nupp. Meenutab hoidmismugavuselt miniversiooni mõnest Canoni peegelkaamerast.

Nagu eelmainitud filmimise alustamise nupp nii ka muud nupud on Canonile kohaselt paigutatud käsitlusmugavalt. Sisse lülitamine toimub kiire nimetissõrme liigutusega. Muude vajalike funktsioonide nagu pildistamisrežiimi, valguse kompensatsiooni ja menüü sättimine on kõik võimalik sama ühe parema käega, millega kaamerat parajasti hoiad. Ainuke nupp, milleni keerulisem ulatuda on kaamera taga paneelil üleval vasakus nurgas asuv seadistatav lühitee nupp.
Huvi pärast proovisin kuidas oleks kaamerat käsitleda ainult vasaku käega. Ütleks, et harjumise asi aga midagi võimatut ning takistuslikku küll polnud.

Canoni eelmise PowerShot väljalaske, G12 puhul võis juba näha filmikaameralikke “retro” ketasnuppe kere peal. Reziimide vahetamine juba ammu aga lisaks sellele veel valguse kompensatsiooni nupp, mis sellegi kaamera puhul füüsiliselt eraldi kettana olemas. Võid sõbraga võistluse teha, kumb kiiremini oma kaameral valgus ala- või ülekompensatsiooni kolm astet tõstetud/langetatud saab.
12.1 megapiksline G15 tõuseb esile oma parema sensori ning valgusjõulisema 28-140mm optikaga. Ava 1.8-2.8 (sisse suumimisel sulgub ava punktini 2.8) on kõva sõna! Eriti vajalikuks osutub see hämaras pildistades või taotledes objekti kontrastset eraldumist taustast. Lisaväärtust suurele avale lisab ISO tõstmise võimalus kuni 12800-ni. Mõtled ehk: “miks ma peaksin ISO nii kõrgele tõstma – kvaliteet ju langeb nii palju. Eriti väiksema sensoriga kompaktkaamerate puhul”. Lohutan teadmisega, et G15 kaameral on HS süsteemiga (kõrge tundlikkusega) sensor + on olukordi, kus ei loe pildi kvaliteet vaid pildil olev olukord. Selline situatsioon võib tihti tekkida ajalehe fotograafidel, politseil või tänavafotograafil. Olukorra lahendab enamus kordadel foto must-valgeks kruttimine ning pilt ongi vaadatav juba oma olemuse pärast.
Kaamera objektiivi ümber on stiilselt varjatud keermes, kuhu võimalik kinnitada erinevaid adaptereid. Kes keermetega tegeleda ei soovi on välja arendatud eri mõõtudes magnetkinnitusega adapterid ja filtrid nimega MagFilter (https://carryspeedstore.myshopify.com/products/magfilter-threaded-adapter-ring?ref=Cheesycam.com ).
Kaameral on kaks elektroonilist loodi – ükskõik kumba pidi kaamerat käes hoiad, kas horisontaalis või vertikaalis.
Lisaks HD video, HDR pildi, 28mm laiuse objektiivi ning nutikale pildistabilisaatorile üllatab G15 oma kasutajaid RAW-i pildistamise võimalusega. See omakorda tõstab kaamera klassi ning suunitlust professionaalsete fotograafide poole. Julgen väita, et G15 sobib väga hästi ka tagavarakaameraks. Sellele faktile lisab kinnitust teadmine, et kaamerale on võimalik lisada ükskõik, milline Canoni Speedlite välk.

Erinevalt eelmisest selle seeria kaamerast G12-st on sel korral tegemist lihtsama stiili, õhema kere ning arenenuma tehnoloogiaga. Esirinnas valgustundlikum sensor ning tema järel aegluubis filmivõtete tegemise võimalus. See ning suure dünaamilise ulatusega filmimiklippide tegemise võimalus toovad alustavatele filmitegijatele uusi võimalusi tänu G15 kergele kaalule, laiale vaatenurgale ja eri efektidele.
Võrreldes G15 oma suurema kaaslase G1X-ga on väiksemal kaaslasel isegi, et eeliseid. G15-l on abimees panoraamide loomiseks, suurem ava, kauakestvam aku ning aegluubis filmimise võimalus. G1x eelised on pikem säri (60s), pea 30% parem pildi kvaliteet, pööratav ekraan, suurem sensor, täisresolutsiooniga ekraan ja 24p filmimine. Viimase näitaja tõttu on tal ka hind natuke kõrgem.

Kaameraga tehtud pildid
1/500s 30mm f/3.5 ISO 200

1/2000s 30mm f/4.5 ISO 160

1/30s 8mm f/2 ISO 3200

Vasak 1/500s 11mm f/2.2 ISO 1250
Parem 1/13s 6mm f/1.8 ISO 1250
Tegemist on igas mõttes põneva kaameraga. Välimus on stiilne, kätte istub mugavalt ning sisu on täidetud erinevate põnevate lisadega. Näiteks kaamerasisesed töötluslikud võimalused, värvifiltrid ja efektid. Pildistamisel näotuvastusel teravustamine, naeratuse peale pildistamine ja 10 ülikiiret järjestikust kõrge kvaliteediga klõpsu. Kuigi kaamera suudab isegi väga lähedal asuvaid objekte teravustada võib praktiliseks osutuda ka manuaalne teravustamise võimalus.
Kaamera sobib hästi tagavarakaameraks taskusse ajalehe-, tänava-, pulma- ning reisifotograafile. G15-ga saab väga hästi ka loodust pildistada kuid päris erakordseid linde sellega püüdma pole mõtet minna. Tegemist on kaameraga, mis aja jooksul tõestab end aina uuesti ja rohkem. Seda kuna erinevate võimaluste avastamine kestab üsna pikalt. Kellele siis ei meeldiks positiivsed üllatused! Üllata end või oma sõpra praktilise ja mugava kaameraga!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga